Z Bangkoku na jih do Surat Thani

Po vyzvednutí chybějícího spolucestovatele jsme vyrazili na jih. V plánu bylo dojet do města Prachuap Khiri Khan , kde jsme měli zamluvený Warawan hotel – docela příjemný hotýlek s bazénem s mírně slanou vodou bez chlóru, který je prakticky hned u dálnice. Na rychlé přespání cca v polovině cesty mezi Bangkokem a Surat Thani ideál.

Tato část cesty byla poměrně ve spěchacím režimu a tak nemám prakticky ani žádné použitelné fotky.

Trochu se opět protáhlo vyřízení záležitostí na letišti, takže jsme dorazili kolem 2 hodiny ráno a po menším osvěžení v bazénu šli spát.

Druhý den jsme zajeli do městečka Prachuap Khiri Khan na oběd a čekali jsme nějakou pláž a něco ve stylu turistického rezortu. Vstup do moře nicméně lemovala spíše taková menší zeď a městečko moc turistické nebylo, taková větší ospalá thajská vesnice.

Druhý den jsme dojeli do Needa Rock Resort poblíž Raja Ferry Port. Bungalowy „Klang Aow“ byly za příjemnou cenu, s dobrou snídaní kousek od pláže, kde jsme si poprvé úžili pořádné thajské vlny při večerní koupačce. Moře tu není „tolik modré“ jako na ostrovech, ale zase jsme tu byli v hlavní sezóně prakticky sami. Kromě obsluhy, kterou bylo docela těžké najít, protože zřejmě nikoho nečekali, jsme potkali až ráno dva německé turisty projíždějící na motorce. Z čeho tento „rezort“ žije moc nechápu. Každopádně soukromá plaž s „méně modrou“, ale pořád čistou vodou a slušnými vlnami přišla po dlouhé jízdě autem vhod.

Z Raja Ferry Port jsme jeli trajektem na Ko Samui. Jde to i přímo na Ko Pha Ngan a pak i mezi ostrovy. Není od věci si koupit lístky pro sebe a případné vozidlo předem, rezervujte přímo bez překupníků na webu dopravce.

Co bych tady udělal jinak?

Cesta autem z Bangkoku do Surat Thani je docela nudná, stojí dost času a energie. Samotná dálníce s thajským provozem je sice svým způsobem taky zážitek, kterému se budu věnovat v některém z dalších článků, ale nestojí to za to.

Po cestě z Bangkoku do Prachuap Khiri Khan najdete ještě několik zajímavých míst stojících za nakouknutí, jako národní parky, celkem hezké pláže a jiné turistické atrakce určené primárně na jednodenní výlety z Bangkoku.

Na jih od Prachuap Khiri Khanu až do Surat Thani už toho moc zajímavého není. Pokud Vás něco jižně od Bangkoku podél pobřeží zaujme, možná je lepší volba tam zajet v rámci nějakého organizovaného výletu z Bangkoku(kouknětě na Klook) a dolu na jih přeletět.

Zatímco letenky přímo na Ko Samui jsou obvykle poměrně drahé (hledám půl roku předem na leden a vychází cca 180EUR), letenky do Surat Thani kousek od stanoviště trajektu se dají sehnat celkem levně (na stejný termín cca 30EUR + kolem 15EUR za odbavené 20kg zavazadlo). Alternativou jsou vlaky a autobusy, ale cenově vycházejí podobně, časově daleko hůře. Letenky – případně i jízdenky na vlak či bus – heldejte na 12Go Asia. Základem pro nízkou cenu letenek je včasná rezervace.

Díky poměrně vysokým cenám letenek na Ko Samui oproti Phuketu a jiným destinacím a neznalosti (nebo nezájmu o) možnost cesty přes Surat Thani jsou tyto ostrovy o něco méně zatíženy turismem. Liduprázdné pláže ale stejně budete hledat těžko.

V Surat Thani si pak můžete objednat odvoz na Ko Samui nebo Ko Pha Ngan – odkazy přímo na hledání spojení. Balíček většinou zahrnuje taxi nebo bus na trajekt, trajekt a někdy pak taxi do Vašeho hotelu a začíná kolem 20EUR. Na ostrově si pak můžete půjčit skůtr a cestovat jako většina turistů.

Na obou zmíněných ostrovech se však dá bez problémů jezdit i autem. Pokud se na pom2rně divoký provoz na skůtru necítíte, nabízí se možnost si v Surat Thani půjčit auto, dle prefernecí přes Rental Cars nebo ještě levněji přes Billiger Mietwagen, viz článek o půjčování aut, objednat jen trajekt na webu dopravce a ostrovy bezpečněji projet autem. Pokud se chcete dostat téměř všude, SUV nebude od věci. My měli zejména na Ko Pha Ngnanu s dodávkou s terénem v odlehlejších oblastech občas trochu problém .