Mobilní volání a data v zahraničí

Od 15.června 2017 platí ve všech zemích EU stejné ceny volání a dat pro zákazníky všech EU operátorů. To nám výrazně zjednodušilo život. Jakmile ale vytáhneme paty za hranice Evropské Unie – třeba i do Švýcarska – za hovor či trochu dat s českou SIM kartou stále platíme poměrně dost peněz.

U každé destinace, které se věnuji v některém ze svých článků, věnuji nějaký ten odstavec i telekomunikačním možnostem v dané zemi. Pokud tedy míříte do země, kterou jsem tu již popsal, určitě se koukněte i na článek o dané destinaci.

Být kdekoliv online považuji za nezbytné už jen kvůli navigaci, rezervaci ubytování a hledání zajímavostí v okolí cesty. Ceny mobilního roamingu mimo EU ale vetšinu z nás donutí koukat po levnější alternativě.

Lokální SIM

První možností je koupit v cílové zemi místní SIM kartu. Pokud trávíme v zemi alespoň týden, bývá to nejlevnější volba. Ve většině případů seženeme SIM kartu s datovým balíčkem i možností běžného volání hned na letišti. Když k tomu připojíme můj trik s přesměrováním, můžete být dostupní i na svém českém čísle a volat z něj jako doma, aniž by Vás to zruinovalo finančně.

Není špatné mít telefon s podporou 2 SIM karet nebo dva telefony. I pokud přesměrujete svůj český telefon na místní SIM, SMS nepřesměrujete. A ačkoliv jde v době messengerů jako Viber nebo WhatsApp o poměrněně archaickou službu, stále je potřeba ke schvalování plateb v bance nebo online 3D Secure platby kartou. A kvůi každé platbě přehazovat SIM v telefonu není zrovna pohodlné.

Pokud si chcete před odjezdem udělat přehled o cenách a pokrytí, aby jste mohli zvolit tu nejlepší SIMku pro danou zemi, doporučuji portál Prepaid SIM card wiki

Surfroam SIM

Pokusů o cestovatelskou SIM kartu s možností celosvětového použití se v posledních letech objevilo několik. Asi všechny nabídky srovnává portál Prepaid SIM card wiki. Každý, který jsem prohlížel měl však zásadní háček v cenách služeb a nebo složitosti cenové politiky.

Stejný problém byl i i Surfroam SIM. Od poslední aktualizace cen v únoru 2019 jsou ale ceny velice zajímavé, cenovápolitika jednoduchá a v mnoha případech dokáže konkurovat i lokálním turistickým SIM kartám.

Ve většině běžných destinacích je cena 1 až 3 eurocenty za MB (25 až 75 halěřů za MB). Kartu přednabitá na 15EUR koupíte jen za cenu kreditu a je platná rok od prvního použití. Kdykoliv ji nabijete alespoň 15EUR, prodlužuje se platnost opět na rok.

Balíček dat, který máte k dispozici, si spočítáte snadno. Např. v zemi, kde stojí 1MB 1 cent, máte za základní kredit 15EUR 1,5GB dat. Podle mých zkušeností mi při použití jen pro mobil s navigací, hledáním ubytování a surfování po zajímavostech na týden cestování bohatě stačí cca 300 až 500MB dat.

Může tak jít o vhodnou volbu, pokud se chystáte projet více zemí a v některých z nich strávíte třeba jen pár dní nebo se Vám zkrátka nechce řešit lokální SIM kartu a její zprovoznění. Se Surfroamem vylezete z letadla jste online bez dalšího zařizování. Vzhledem k tomu, že jde jen o datovou službu bez možnosti volání, nabízí se možnost mít ve skupině jednu SurfRoam simku a sdílet si z ní wifi hotspot.

Za nevýhodu SurfRoamu oproti lokální SIMce považuji nemožnost běžného volání. Ve většině případů se bez něj obejdete – příchozí roamingový hovor odmítnete a zavoláte zpět přes službu typu Viber Out nebo Skype Out. V některých zemích – třeba ve Vietnamu poměrně obvyklé – se můžete stále v neobydlených oblastech setkat se starou 2G GSM sítí bez jakékoliv podpory dat. Stále ale máte pro případ nouze v druhém telefonu svou českou SIM, ze které si můžete zavolat. A volání mezi sebou, pokud se moc nevzdalujete, vyřeší obyčejné PMR vysílačky ze supermarketu za pár stovek.

I přes pár nevýhod je podle mě SIM od Surfroam docela vhodným doplňkem pro každého, kdo vyráží mimo EU.

SIM kartu Surfroam můžete objednat zde