Doprava v Hong Kongu

Pravděpodobně do Hong Kongu přicestujete letecky (pokud pojedete vlakem z Číny, mohl by se Vám hodit článek o cestování v Číně). Poté, co projdete kontrolou a dostanete se s kufry do příletové haly, obstarejte si hotovost (bankomat / směnárna). Přibližně uprostřed haly je „Service counter“ Aiport Expressu(vlaku). Zde si pořiďte „Octopus card“. Stojí 150HKD a je na ní 100HKD kredit. Jde platit jen hotově.

Nebojte se na kartu nabít více peněz, je to taková povedenější „Open Card“ a jde s ní platit úplně kdekoliv – obchody, restaurace,.. Platí s ní všichni a alespoň budete vypadat méně jako turisté 🙂 Třeba restaurace často berou Octopus nebo hotovost, běžné MC/VISA platební karty jen někde (v obchodech jako 7/11 nebo Wellcome všude, ale platba Octopuskou je rychlejší).

Bez Octopusky je pobyt v Hong Kongu poněkud komplikovanější. V autobusech lze platit hotově, ale pokud nemáte přesně, řidič nevrací. V metru je potřeba si pokaždé koupit jednotlivou jízdenku. Rovněž lze zkaoupit denní turistickou jízdenku, ale pokud nebudete nonstop jezdit MHD, finančně se proti Octopusce nevyplatí.

Pro představu, jedna stanice metrem stojí asi 5HKD, z konečné na konečnou pak podle linky 10 – 15 HKD. Většinou se budete pohybovat po centru o pár stanic, takže počítejte s jízdou metrem cca za 5 – 7 HKD.

Co je dražší, je vlak Airport Express (asi 110HKD do centra, o něco levnější je „same day“ zpáteční jízdenka) a autobusy Axy(A10, A11,..) jezdící z letiště do centra – mezi 33 a 50HKD za jízdu. Cesta „A“ busem do centra zabere cca hodinu, ale uvidíte toho cestou více než z vlaku. Levnější jízdenky na Airport Express nabízí Klook.com (ke dni psaní článku např. 72HKD za jednosměrnou)
Volba je na Vás. Třetí možností je Uber nebo Taxi. Uber do centa vyjde asi na 270 – 400HKD v závislosti na vzdálenosti a zda volíte kvůli bagáži XL auto.

Vlak je od service counteru před vámi rovně, nedá se minout. Stanoviště „A“ busů a Uberu je -stojíte-li zády k hale s pásy s kufry odkus jste přišli – východem úplně napravo a pak výtahem o patro dolu.

Může Vám být nabízena turistická jízdenka za 65HKD na 24hodin. Neplatí ale na Airport Express ani A busy, takže se celkem jistě nevyplatí.

Octopusku pak dobijete kdekoliv v metru v automatu nebo u service counter, vždy jen za hotové. Můžete jít se zůstatkem až 50HKD do mínusu, ale jen jednou trasnakcí z kladného zůstatku – pokud máte 0,5HKD zůstatek, zaplatíte ještě 50,5HKD. Se zůstatkem -0,1HKD už nezaplatíte nic. Nabízí se tak před odjezdem mít zůstatek třeba 60,1HKD a použít ji k zaplacení za Airport Express na letiště (110HKD), čímž ji vyčerpáte včetně 50HKD co Vás na začátku stála a zůstane Vám jako suvenýr.

Další články k tématu Hong Kong a Macau