Peníze, bankomaty a placení v Číně

V Číně jsou bezhotovostní a bezkontaktní platby velice rozšířené. Pomocí mobilu jde zaplatit defacto všude, i u stánků se streetfoodem. Pro nás, zahraniční návštěvníky, je špatná zpráva to, že čínské metody bezhotovostních plateb nejsou – snad zatím – pro nás použitelné. S kartami VISA nebo MasterCard uspějete ve větších hotelech, luxusnějších resatauracích a obchodech. Většina karet pak bude fungovat i s místní obdobou Uberu Didi. V supermarketu nebo v 7 Eleven budete mít smůlu.

Číňané mají karty Union Pay. Daleko populárnější jsou ale platby pomocí aplikací WeChat Pay a AliPay. Ačkoliv už by asi rok mělo jít spárovat aplikaci WeChat Pay i s mezinárodními kartami VISA nebo MasterCard, nakonec stejně narazíte na nutnost mít čínský bankovní účet. Zkoušel jsem i aplikaci Wechat pro Hong Kong, tam jsem narazil na nutnost mít HK identity card. Googlil jsem a zkoušel všechny možné zaručené návody, jak dostat na WeChat Pay nebo AliPay nějakou hotovost, abych mohl jednoduše platit drobné nákupy, ale zatím bez uspěchu. Pokud někdo na něco přijdete, budu rád, když se podělíte v komentáři. Pokud jedete do Číny třeba na půl roku a déle, můžete zvážit otevření bankovního účtu – prý to není až zas tak složité.

Takže zatímco Číňané si svačinu za pár Yuanů koupí jednoduše mobilem, my jsme stále odkázáni na to nosit u sebe hromady Yuanů a počítat zmuchlané vrácené drobné. Většina bankovek – především menší hodnoty – toho má za sebou opravdu hodně a občas se člověk až bojí, aby zůstala v peněžence v celku.

Mějte u sebe dostatečnou hotovostní rezervu. Pokud brzy jedete z Číny pryč, nemusí být nutně jen v Yuanech, taxi a méně oficiální obchodníci si vezmou rádi i EURa nebo USD (většinou Vás zkusí obrat na kurzu, ale dají se ukecat), stejně tak většina obchodů na letištích. Správným naplánováním tak můžete z Číny odjet bez přebytečné místní měny.

U online nákupů služeb pro turisty jsou kupodivu VISA i MasterCard přijímány bez problémů. Omezit potřebu hotovosti tak můžete pomocí internetu:

-místo taxi můžete používat místní obdobu Uberu Didi, který většinu zahraničních platebních karet vezme – viz. článek o dopravě

-jízdenky na vlak můžete také objednat a zaplatit online. Navíc si tak zajistíte, že nebude vyprodáno a vyhnete se jedné frontě- viz. článek o dopravě

-vstupenky na vetšinu turistických atrakcí koupíte pohodlně předem na Klooku. Obvykle máte možnost vzít i balíček s dopravou z hotelu. Vstupné bývá levnější. Opět se vyhnete v Číně oblíbené frontě při čekání na vstupenku.

Bankomaty jsou samostatnou kapitolou. To, že je na něm nálepka VISA a MasterCard ještě zdaleka neznamená, že Vaší kartu akceptuje. Třeba na hlavním autobusovém nádraží v Pekingu neakceptoval mou kartu žádný z asi 10 bankomatů – a to jsem poměrně zásobený, mám karty VISA i MC, kreditní i debetní, od třech různých bank a k tomu Revolutku. Koukejte po bankomatech Bank of China, China Merchant’s Bank a ICBC, mě fungovaly vždy.