Doprava na letiště v Praze (i zdarma)

Terminály

Letíte-li mimo Schengen, míříte na terminál 1. Pokud letíte uvnitř Schengenu, míříte na terminál 2. Terminál 3 – tzv. staré pražské letiště -nyní slouží pouze pro privátní lety.

Hromadná doprava

Ať už je výchozí bod kdekoliv v Praze, nejlepší je směřovat ke stanici metra Nádraží Veleslavín. Odtud jezdí autobusová linka 119 na letiště. Cesta trvá cca 15 minut. Intervaly jsou velmi krátké, ve špičce cca 3 – 5min, mimo špičku navazuje prakticky na každé metro. Linka 119 je poměrně oblíbená pro revizory, rozhodně nedoporučuji zkoušet jet na černo.

Druhou možností je autobus č. 100 ze stanice metra Zličín. Cesta trvá přibližně 15 minut. Interval je cca 10 – 20min.

Třetí linka autobusu vedoucí na letiště je 191 od metra Anděl(stanice Na Knížecí a Anděl) a přes metro Petřiny. Má výrazně delší interval (cca 10 až 30minut) a cesta podle jízdního řádu zabere asi 45 min. Reálně může být dle dopravní situace delší.

Další možností je autobus AE z hlavního nádraží. Jezdí v intervalu cca 20min denně od 5,30 do 22hod a na letiště Vás doveze cca za 30min. Neplatí v něm ale běžné jízdenky, jedna cesta stojí 60 Kč.

V noci (cca. od 0:00 do 5:00) je jediným autobusovým spojením s letištěm linka 910. Projíždí praktricky celou Prahou a ze stanice Na Beránku na letiště jí to trvá asi 75min.

Pro hledání konkrétního spojení po Praze použijte IDOS

Taxi a jeho alternativy

Níže uvedené platí nejen v Praze, ale i řadě dalsích měst po světě.

Pražští taxikáři nemají dobrou pověst. Kazí jim ji pár desítek jedinců na lukrativních stanovištích lovící cestující z ulice a účtující si přemrštěné ceny třeba i 100 Kč za km, ať už se zapnutým či vypnutým taxametrem. Ale i poctivý taxikář chycený na stanovišti nebo na ulici(i na letišti) Vás zpravidla poveze za nejvyšší legální sazbu, tedy 28 Kč/km a 40 Kč nástup.

Jednoznačně lepší a levnější volbou je přivolání taxi z dispečingu, s cenou za km se dostanete i k 20 Kč. Nejlepší volbou je podle mě aplikace Liftago pro Android a iOS. V ní si zadáte cíl cesty a přijde Vám několik nabídek, kde vidíte vcelu přesný odhad ceny a typ vozu (což je celkem podstatné pro odhad jak se vejdete se zavazadly).

Ještě levnější možností může být využití alternativ v podobě Uberu nebo Boltu – oba jezdí i v jiných městech po světě, vždy stojí za pokus, když někam přiletíte. Funguje podobně jako Liftago – tedy objednáte přes aplikaci v mobilu, kdy vidíte odhad ceny předem (u Uberu v době psaní finální cenu přesně). Oproti Liftagu si nemůžete vybrat typ vozu, nicméně přiřazené auto můžete asi do 2 minut zrušit a zkusit objednat znovu, pokud čekáte na letišti s 5 kufry a míří pro Vás Fabie.

U Uberu a Boltu je třeba dát si pozor na špičky (především večery) – pokud je příliš vysoká poptávka, zvyšuje se cena. Stále ale platí, že cenu vidíte předem a můžete ji jednoduše porovnat třeba s Liftagem.

Většinou provnávám všechny tři, nejčastěji je nejlevnější Bolt, následován Uberem a Liftagem..ale záleží na denní době.

Odvoz na letiště zdarma

Níže uvádím promo kódy, při jejichž využití máte levnější – nebo zdarma – první jízdu. Ve všech případech je třeba zapnout platbu platební kartou, aby promo fungovalo. V případě Uberu takto můžete doporučit dalším lidem, ale nic z toho nemáte. V případě Boltu a Liftaga máte za takovéto doporučení také slevu na další jízdu.

V nastavení aplikace Uber zadejte kód jxh43yjyue pro 100 Kč slevu na první jízdu.

V nastavení Boltu (položka menu Promo kód) zadejte kód ZJJYA pro slevu 150 Kč na první jízdu.

V Nastavení Liftaga zadejte promo kód MILOS3487 pro slevu 100 Kč.

Uber pro iOS Uber pro Android

Bolt pro iOS Bolt pro Android