Internet a telekomunikace v Číně

Problematikou mobilního telefonování a internetu(i pevného, wifi) začnu, protože to je v Číně složitější, než kdekoliv kde jsem dosud byl. A navazuje na to další problematika, jako doprava či navigace.

Čína má kromě známé Velké čínské zdi také „Great firewall of China“, tedy velkou internetovou zeď, která znemožňuje využití „nespřátelených služeb“, jako je Facebook nebo Google a řada dalších (viz článek na Wikipedeii. Ta je blokována také, pokud už jste v Číně, přečtete si ho jen s použitím VPN 🙂 )

Některé služby celkem snadno nahradíte (Vyhledávat můžete Bingem, i když mi výsledky od Google přijdou relevanntější). Některé nahradíte hůře (nenašel jsem třeba funkční online navigaci v angličtině, občas se hodí Google Translator,..)

Místní čínská SIM karta

Pořídit si místní SIM kartu v Číně je poněkud komplikovanější, než ve většině jiných zemí.

Je nutná registrace na jméno. Menší obchody obvykle umí pracovat jen se strojově čitelnou čínskou občankou, takže pokud nemáte k ruce Číňana ochotného napsat Vaší SIM na sebe, musíte zamířit do většího značkového obchodu operátora (bývají na letištích, větších nádražích, v obchodních centrech).

Z hlediska kompatibility, koukejte po operátorech China Unicom nebo China Mobile.

Nebudu zabíhat do technických detailů. Oba mají alespoň 2G síť kompatibilní prakticky se všemi GSM telefony. 3G síť je použitelná jen u Unicomu, China Mobile používá zcela nestandartní technologii. No a 4G od Unicomu je také bez problémů, zatímco u China Mobile jsou některé oblasti ok, jiné pokryté trochu atypickými pásmy a použitelné jen s novějšími telefony (iPhone 6 a novější by měl být ok)

Na prodejně Vás čeká po kontrole totožnosti pár podpisů dokumentů v čínštině, s nimiž v jedné ruce a pasem v druhé ruce si Vás ještě vyfotí. Pak dostanete svou SIM kartu.

Data i volání jsou relativně levná, např. China Mobile má za 38 RMB na měsíc 1GB dat a 80min volání. SIM karta nicméně pochopitelně respektuje čínský firewall a bez VPN se tak třeba na Google nedostanete.

SIMky zpravidla podporují hlasové hovory, takže můžete bez problému použít můj systém přesměrování a přijímat hovory na svém českém čísle.

Chcete-li nastudovat problematiku čínských SIM podrobněji, doporučuji Prepaid SIM wiki.

Jak se dostat na Google a další blokované weby v Číně

Existuje pár možností, jak čínský firewall „obejít“. Můžete si pořídit nečínskou SIM kartu, která v roamingu v Číně firewall obchází. A nebo si můžete zaplatit VPNku, která poslouží i třeba na notebooku na wifi v hotelu.

„NEčínské“ SIM karty

Pokud se vyskytnete před cestou do Číny v Hong kongu, můžete si pořídit „China Unicom Cross Border Mainland China-HK SIM card“. Služby jsou o něco dražší (0,45HKD za minutu hovoru a 48HKD(v den psaní cca 140 Kč) za 300MB dat), ale dostanete se všude po internetu a mobil zas tak data nežere. Kartu můžete také objednat před odjezdem na Loyomobile

I u této karty jde bez problémů použít přesměrování Vaší české SIM karty.


Další možností je včas před odjezdem si zařídit některou z Traveler’s SIM karet. Blíže se jim věnuji zde. Ne všechny obcházejí čínský firewall.

Nejlepší volbou v této kategorii je podle mě Surfroam. V Číně Vás vyjde 1MB za 3 eurocenty, abychom měli srovnání s řešením od Unicomu výše, ke dni psaní článku 300MB cca 230 Kč. Výhodou Surfroamu je celosvětová použitelnost (i cestou do Číny budete možná někde přestupovat). Nevýhodou pak absence hlasových hovorů, což se dá do jisté míry nahradit třeba WhatsAppem nebo Skypem.

Přes čínský firewall pomocí VPN

VPN, neboli virtuální privátní síť funguje ve zkratce tak, že Vám přes internet vytvoří privátní kryptovaný tunel k nějakému serveru. Běžně se využívá k přístupu z domova do firemních sítí apod. V tomto případě potřebujeme protunelovat z Číny ven, třeba do Hong Kongu, nebo Los Angeles a dále do internetu přistupovat přes tento „mezibod“.

Tuto techniku používají v Číně milióny lidí a podle toho co jsem četl, tak prakticky snad není ani nezákonná.

Čistě teoreticky by si ajťák zvládl udělat VPN do svého domácího PC v ČR a přes něj se dostávat dále do internetu. Také jsem to zkoušel 🙂 Nicméně on ten čínský firewall asi není úplně hloupý a nikdy mi to stabilně nechodilo.

Lepší je tedy svěřit se do rukou specialistům, kteří se – stejně jak se číňané snaží vylepšovat svou zeď – snaží v té zdi udržovat pokud možno neustále funkční díru.

Poskytovatelů těchto řešení je poměrně dost. Z mnou vyzkoušených (a mnoha lidmi v Číně trvale žijících doporučený) je ExpressVPN.

Dají se sehnat o něco levnější služby, které také po většinu času fungují, ale ExpressVPN už mnohokrát prokázala rychlost reakce a vysokou úroveň podpory. Třeba po posledním velkém vylepšení čínského firewallu v říjnu 2018 některé konkurenční služby nefungovaly i několik týdnů. ExpressVPN problém vyřešila během několika hodin a proaktivně informovala uživatele jak mají postupovat k znovuzprovoznění služby.

Podle typu platby od 8,3USD za měsíc dotanete VPN až pro 5 současně připojených zařízení s možností volby ze 160 cílových serverů po světě.

Použití je jednoduché zaplatíte si paušál, nainstalujete si aplikaci pro iOs/Android/Windows/MacOS/Linux a dále se přípojíte jednoduše podle návodu v aplikaci. Když jste v Číně, aplikace Vám sama poradí, jaké jsou mometálně nejlepší servery pro obcházaní čínského firewallu.

Doporučuji si zřídit předplatné a aplikace do všech zařízení nainstalovat (pokud se do Číny vracíte po nějaké době tak aktualizovat na nejnovější verzi) ještě před odjezdem do Číny. V Číně může být problém se na web ExpressVPN dostat.

Ohledně platby, osobně raději volím měsíc za 12,95USD a v uživatelském rozhraní zruším automatickou obnovu – pozor asi 3x se to ptá, zda chcete opravdu zrušit. Využít roční tarif při 8,3USD na měsíc a pak službu po návratu vypovědět a nechat si vrátit zbytek předplatného je možné, ale jsem si jistý, že bych na to zapomněl 🙂