Rezervace hotelů a jiného ubytování

V tmto článku se pokusím obecně shrnout můj přístup k objendávání ubytování na cestách. Každý to má trochu jinak a také každá lokalita má své specifika, proto si určitě přečtěte i to, co píšu k ubytování v konkrétních zemích.

Při našem obvyklém způsobu cestování, tedy když máme půjčené auto a prakticky každý den jsme jinde, obvykle sháníme ubytování last minute. Zhurba někdy po poledni se domluvíme, kam ten den dojedeme, jesti chceme bazén apod. a na Booking.com začneme hledat ubytování.

Ubytování předem rezervuji obvykle jen na první noc po příletu, abychom to po náročné cestě měli jednodušší.

Last minute rezervace ubytování mají svá pro a proti. Pokud si cestu naplánujete předem a zarezervujete i hotely, máte obvykle větší výběr, zejména pokud je v dané lokalitě hlavní turistická sezóna. Na druhou stranu jste pak svázáni naplánovaným itinerářem cesty a nikdy nevíte, kdy bude problém už po cestě letadlem, problém s autem nebo jiné neovlivnitelné vlivy, které Vám Váš plán naruší.

Při objednání last minute v den ubytování jsou na Bookingu často výrazně zlevněné last minute nabídky, navíc si každý den můžete naplánovat cíl své cesty. Rizika tu jsou samozřejmě také – třeba v hlavní sezóně nebo o víkendech se Vám může stát, že bude hodně vyprodáno a nakonec zaplatíte více. Proto se někdy snažíme naplánovat cestu alespoň tak, abychom věděli, kde budeme od pátku do neděle a na tyto dny ubytování objednat s předstihem.

Dříve jsem často zkoušel srovnávat nabídky Booking.com a AirBnb. AirBnB se zaměřuje především na pronájem soukromých bytů, domů apod. Od doby co byty, domy a další soukromé nemovitosti začal nabízet i Booking, nemá už podle mě AirBnB takový význam. Booking.com nabízí pronajímatelům lepší podmínky a tak kdo je na AirBnb, je obvykle i na Bookingu. Velká část AirBnB nabídek má navíc stanovenou minimální dobu pobytu na několik nocí, což není obvykle nic pro nás. Zejména ve východní Asii se vyplatí porovnat ceny ještě na Agodě. Ačkoliv Booking i Agoda spadají pod jeden holding (Booking Holding), akční nabídky bývají odlišné.

Navíc jsem se s AirBnB 2x poměrně spálil, když jsme v Berlíně a v Hong Kongu přišli do silně zapáchajících bytů a majitel ani AirBnB se situací nehtěli nic moc dělat. Oproti tomu s podporou od Booking.com mám poměrně dobré zkušenosti.

Obvykle preferujeme ubytování hotelového typu, v dražších obslatech světa motely nebo hostely. Podstatná je zkrátka nonstop recepce, protože nikdy nevíme, kdy dorazíme a jsme celkem zvyklí dojet na hotel pozdě v noci. Pak může být problém sehnat majitele pronajímaného soukromého bytu.

Při výběru ubytovacího zařízení nespoléhejt jen na průměrné hvězdičkové hodnocení. Vždy čtěte recenze předchozích hostů. Zejména si vyfiltrujte ty nejhorší. Někteří cestovatelé to s kritikou přehánějí, takže to berte s rezervou, ale určitou představu o tom co můžete čekat si z toho odnesete.